Szukaj
top

Lubuskie Zaduszki Jazzowe – Janusz Muniak

When:
8 Listopad 2013 @ 19:00 – 21:00
Where:
Zamek Piastowski

Tym razem 8 listopada br. do Krosna Odrzańskiego zawita legenda polskiego jazzowego saksofonu, związany z Krakowem i tamtejszym środowiskiem jazzowym od zawsze – król tenoru JANUSZ MUNIAK.

Nieprzeciętny talent młodego Muniaka dostrzegli bardzo szybko Tomasz Stańko i Jan Ptaszyn Wróblewski a także Krzysztof Komeda, którzy angażowali go do swoich najważniejszych artystycznych projektów. Obok najważniejszych saksofonistów jazzowych w naszym kraju Namysłowskiego, Szukalskiego i Miśkiewicza grywał w Ptaszynowym SPPT Chałturnik. To tam objawił się jego kapitalny zmysł kabaretowy, potrafił – a co najważniejsze – potrafi nadal bawić na koncertach publiczność do łez. Wśród legend polskiego środowiska jazzowego wspomina się często słynną pieśń, którą artysta wykonywał podczas wyczerpujących tras koncertowych pt. „Nie bądź na mnie zła kiedy wracam z trasy”. Muniak był także nauczycielem i mentorem wielu sław polskiego jazzu na czele z Jarkiem Śmietaną, który grał na gitarze w jego pierwszym słynnym Kwartecie pod koniec lat 70-tych.

Janusz Muniak nigdy nie koncertował w naszej okolicy. Dopiero w roku jego 72 urodzin nadarzyła się okazja i artysta zagra dla krośnieńskiej publiczności. Przyjedzie z zespołem świetnych krakowskich muzyków. Wśród nich znajdzie się Paweł Kaczmarczyk (piano) – jeden z najzdolniejszych młodych polskich pianistów, porównywany często do L. Możdzera, Kazimierz Jonkisz (perkusja) – wielki polski perkusista i lider wielu zespołów, w których stawiali swoje pierwsze kroki uznani polscy jazzmani jak choćby Krzesimir Dębski oraz Maciej Adamczak, który zagra na gitarze basowej.

Janusz Muniak obiecał przy okazji swojego pierwszego pobytu na pograniczu polsko-niemieckim przypomnieć muzykę tych polskich jazzmanów, których nie ma już wśród nas. Nie zabraknie zapewne Komedy i Jarka Śmietany.

V Lubuskie Zaduszki Jazzowe w Krośnie Odrzańskim odbędą się w piątek, 8 listopada 2013 r. o godz. 19.00 w sali koncertowej Zamku Piastowskiego w Krośnie Odrzańskim.

Bilety wstępu w cenie: 15 zł – przedsprzedaż, 20 zł – w dniu koncertu do nabycia w CAK ”Zamek”,ul. Szkolna 1 oraz w sklepie „Żabka”, ul Poznańska 31 od dnia 18.10.2013 r.

top